https://www.facebook.com/share/p/DeTTspBDX2GccGWo/
1) Ритуал ли е практиката Паневритмия?
2) Как въздейства тя на здравето?
3) Какво може да насочи към Паневритмията, след като в общественото съзнание като че преобладава представата за нея като "за окултна практика, за сектантство или най-малкото за причудливост"?
Ето отговорите на горните въпроси на Людмила Червенкова в интервю от 2018 г., публикувано на сайта Rousse.info,
1) Ритуал ли е практиката Паневритмия?
2) Как въздейства тя на здравето?
3) Какво може да насочи към Паневритмията, след като в общественото съзнание като че преобладава представата за нея като "за окултна практика, за сектантство или най-малкото за причудливост"?
Ето отговорите на горните въпроси на Людмила Червенкова в интервю от 2018 г., публикувано на сайта Rousse.info,
1
КАКВО ОТЛИЧАВА ПАНЕВРИТМИЯТА ОТ ВСИЧКИ ОСТАНАЛИ РИТУАЛИ В ДУХОВНИТЕ ПРАКТИКИ?
Смятам, че е погрешно паневритмията да се нарича „ритуал“. Нейният автор никога не я е нарекъл така и тя няма смисъла на ритуал. Също толкова адекватно би било да наречете практиката на йога „ритуал“. Освен това паневритмията е възможно да се практикува и само като психо-физическа практика за здраве и развитие на човешките добродетели и способности. Тя е толкова богата и добре създадена, че дори практикуването ѝ без занимание с нейните духовни послания носи значими ползи. Разбира се, познаването на философската и духовната ѝ същност добавя нещо съществено, което много от хората търсят.
Паневритмията е психо-физическа и духовна практика за здраве и успешно цялостно развитие, защото тя подпомага физическото, психическото и духовното здраве и развитие на практикуващите я. Тя просто се грижи за благополучието на цялостния човек.
Авторът на паневритмията – философът и духовен учител Петър Дънов (Беинса Дуно) вероятно е най-превеждания български автор и със сигурност е един от най-впечатляващите за чужденците български автори. Както изтъква проф. Андрей Пантев забележителни са космополитността и хуманизмът в творчеството на Петър Дънов. Неговото учение и паневритмията вече са визитна картичка на България пред света...
Искам да подчертая, че паневритмията е уникална и съдържа елементи от българската музика и култура, но тя носи също общочовешки послания и идеи, които са съществени и развиващи за съвременната цивилизация.
По мое мнение отличителните черти на паневритмията спрямо други подобни практики са следните:
– Тя е създадена преди по-малко от век и е съобразена със съвременното ниво на развитие и нуждите на човечеството, което я отличава от по-древните практики.
– Тя се практикува групово по двойки, което разширява обхвата на нейното влияние и я отличава от индивидуалните подобни практики.
– В паневритмията няма противоборство или състезание. Тя носи ясни послания за миротворство чрез своите движения, музика, поетични текстове и философия, което я отличава от почти всички бойни изкуства, имащи значима философска основа.
– Паневритмията съдържа пълноценно почти всички форми на изкуство – тя съдържа уникална инструментална музика, пеене, поезия, сюжет, дълбока драматургична линия и изкуство чрез движение. Затова освен всичко останало паневритмията е и арттерапия. Това е едно от нещата, които я отличават от йога и от тай-чи например.
2
КАК ВЪЗДЕЙСТВА ПАНЕВРИТМИЯТА ВЪРХУ ЗДРАВЕТО НА ЧОВЕКА?
Мисля, че най-краткият отговор е, че паневритмията въздейства върху здравето всеобхватно и силно чрез естествени и доказано ползотворни средства. Ако се практикува често, тя носи много здравни ползи.
Съвременният обездвижен човек има нужда от двигателни практики, които да го изведат от увреждащия здравето заседнал начин на живот. За много хора паневритмията е прекрасно средство за раздвижване и е много по-мотивиращо да се участва в нея, защото е приятна, групова и изпълнявана сред природата. Именно за такива двигателни практики е доказано, че хората са по-склонни да практикуват за по-дълго време, а това е решаващо за постигане на съществени резултати чрез тях.
За доста хора с хронични компенсирани заболявания, както и за хората в напреднала възраст паневритмията може да е един от малкото възможни избори за здравословна и достъпна двигателна активност. За децата, младежите и хората на средна възраст паневритмията също е много полезна за здравето като добавка към други физически активности.
Научните изследвания през последните десетилетия сочат, че слушането на подходящата музика не само подобрява настроението, но повлиява цялостно здравето. В паневритмията има една изчистена и красива музика, която говори на всяко живо същество, защото музиката е универсален език, надрастващ границите на вербалното. Пеенето също има силен ефект върху здравето на човека, а в паневритмията има и пеене....
3
Вие преподавате паневритмия в НСА, на нея е посветена и дисертацията Ви. Очевидно науката вижда рационалното в тази практика, но в общественото съзнание като че преобладава представа за окултна практика, за сектантство или най-малкото за причудливост.
ВАС КАКВО ВИ ПОДТИКНА ДА СЕ НАСОЧИТЕ КЪМ НЕЯ СЛЕД АКТИВНАТА СПОРТНА КАРИЕРА ВЪВ ВОЛЕЙБОЛА?
По време на тоталитарния режим в България е забранено дори да се говори за паневритмията, а още по-малко да се изучава обективно. Няколко поколения българи нямат никаква информация за нея, а други са дочули за нея повърхностни твърдения, дължащи се на невежество или предразсъдъци. Тази липса на обективна информация за паневритмията отчасти се компенсира през последните 25 години благодарение на множеството научни изследвания за нея, организирането на качествено обучение по паневритмия, позволяващо лично запознаване с тази практика и на доброто желание на малцина журналисти.
Аз търсех практика, която след прекратяване на спортната ми дейност да се грижи еднакво ефективно както за физическото, така и за психичното ми състояние. След известно търсене като такава разпознах паневритмията. Станах преподавател по паневритмия и започнах да виждам на практика прекрасните ефекти, които тя дава не само на самата мен, а на обучаваните в курсовете по паневритмия. После осъзнах, че паневритмията е абсолютно неизследвана научно и поради историческите обстоятелства срамно непозната за българите. Затова реших да я изследвам и евентуално да осветля нейни уникални черти и възможности. Определено съм доволна от избора си, защото постепенно откривам колко удивително добра и ефективна е тази българска практика и какви прекрасни перспективи има тя за развитие в България и в световен мащаб...
https://rousse.info/%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D1%8F%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8/
No comments:
Post a Comment