Saturday, 28 September 2024

Състезанията на хомо сапиенс - по повод на ФБ пост за героичен индианец на Олимпийските игри 1912г.

https://www.facebook.com/share/p/zZWHtoqMV8QptgTB/

Най-големите състезания в реалния живот на хомо сапиенс са непреки и всъщност трудно могат да се нарекат състезания. Те са в предлагането на визия, стратегия и тактика за живеенето и намирането на сили и ресурси за изпробваето й, евентуално и за поправянето й или заменянето й с друго.

В художествената гимнастика казват, че такова е и преодоляването на самия себе си. Но не съм сигурна дали и доколко това важи в живота извън спорта, защото там трябва най-вече човек да може да слуша вътрешния си глас и интуицията си преди всичко, а също и да разчита и разбира "гласовете" на средата си и на вселената (Бог). Това изисква да може да чува, но да не слуша другите хора, включително треньорите и учителите си, да поглежда творчески и независимо и да взема сам най-важните си решения.

Освен това в човешкото общество борбата за играчки, в смисъл да вземеш играчката на друг и да не му дадеш своите -, се надраства постепенно с израстването на детето. За съжаление, съвременното общество изглежда доста инфантилно в това отношение и даже има известен регрес, който масите все още не виждат или не са осъзнали.

Възможно е експлоатацията на човек от човека също да е синдром, свързан с проблема на непорастването. Поради някаква причина се търси заместител-хранилник на кърмилницата. Съвременният човек е много зависим от социума за съществуването, включително за храната си, доколкото ние сме продукт на своето съвременно общество. Бедата е, че човек не прави самостоятелно много от нещата, които може. Дори не иска да опита независимост от социума и хранилниците, каквато може да постигне - докато все още вероятният провал няма да е пагубен за него с промените в климата (естествени и от памтивека, казват). И при това не желае да позволи на другите да опитат, страхувайки се да загуби хранилките/хранилниците си.

Възможно е стремежът за възможно най-широкообхватно, дори глобално господство, да е компенсаторен механизъм заради страхът от самостоятелност, независимост и порастване - начин човек да запази самоуважението си и това на останалите... За съжаление, хората са склонни да копират, без да му мислят много, моделите от върха на социалната пирамида... Молят се на Бог и Христос и не виждат връзката между предаването ежедневно на ближните си, уж служейки на обществото...


Всъщност има разни хора, стремящи се към различни неща, с различни визии за живота. Някои искат да са част от мравуняк или кошер, а други - от ято. Най-пагубното е тоталитаризмът, който не приема алтернативи на собствената визия и изпробването им в живота и еволюцията.

Friday, 27 September 2024

Доц Людмила Червенкова в интервю за Паневритмията - извадки

https://www.facebook.com/share/p/DeTTspBDX2GccGWo/

1) Ритуал ли е практиката Паневритмия?
2) Как въздейства тя на здравето?
3) Какво може да насочи към Паневритмията, след като в общественото съзнание като че преобладава представата за нея като "за окултна практика, за сектантство или най-малкото за причудливост"?

Ето отговорите на горните въпроси на Людмила Червенкова в интервю от 2018 г., публикувано на сайта Rousse.info,


1
КАКВО ОТЛИЧАВА ПАНЕВРИТМИЯТА ОТ ВСИЧКИ ОСТАНАЛИ РИТУАЛИ В ДУХОВНИТЕ ПРАКТИКИ?

Смятам, че е погрешно паневритмията да се нарича „ритуал“. Нейният автор никога не я е нарекъл така и тя няма смисъла на ритуал. Също толкова адекватно би било да наречете практиката на йога „ритуал“. Освен това паневритмията е възможно да се практикува и само като психо-физическа практика за здраве и развитие на човешките добродетели и способности. Тя е толкова богата и добре създадена, че дори практикуването ѝ без занимание с нейните духовни послания носи значими ползи. Разбира се, познаването на философската и духовната ѝ същност добавя нещо съществено, което много от хората търсят.

Паневритмията е психо-физическа и духовна практика за здраве и успешно цялостно развитие, защото тя подпомага физическото, психическото и духовното здраве и развитие на практикуващите я. Тя просто се грижи за благополучието на цялостния човек.

Авторът на паневритмията – философът и духовен учител Петър Дънов (Беинса Дуно) вероятно е най-превеждания български автор и със сигурност е един от най-впечатляващите за чужденците български автори. Както изтъква проф. Андрей Пантев забележителни са космополитността и хуманизмът в творчеството на Петър Дънов. Неговото учение и паневритмията вече са визитна картичка на България пред света...

Искам да подчертая, че паневритмията е уникална и съдържа елементи от българската музика и култура, но тя носи също общочовешки послания и идеи, които са съществени и развиващи за съвременната цивилизация.

По мое мнение отличителните черти на паневритмията спрямо други подобни практики са следните:

– Тя е създадена преди по-малко от век и е съобразена със съвременното ниво на развитие и нуждите на човечеството, което я отличава от по-древните практики.
– Тя се практикува групово по двойки, което разширява обхвата на нейното влияние и я отличава от индивидуалните подобни практики.
– В паневритмията няма противоборство или състезание. Тя носи ясни послания за миротворство чрез своите движения, музика, поетични текстове и философия, което я отличава от почти всички бойни изкуства, имащи значима философска основа.
– Паневритмията съдържа пълноценно почти всички форми на изкуство – тя съдържа уникална инструментална музика, пеене, поезия, сюжет, дълбока драматургична линия и изкуство чрез движение. Затова освен всичко останало паневритмията е и арттерапия. Това е едно от нещата, които я отличават от йога и от тай-чи например.

2
КАК ВЪЗДЕЙСТВА ПАНЕВРИТМИЯТА ВЪРХУ ЗДРАВЕТО НА ЧОВЕКА?

Мисля, че най-краткият отговор е, че паневритмията въздейства върху здравето всеобхватно и силно чрез естествени и доказано ползотворни средства. Ако се практикува често, тя носи много здравни ползи.

Съвременният обездвижен човек има нужда от двигателни практики, които да го изведат от увреждащия здравето заседнал начин на живот. За много хора паневритмията е прекрасно средство за раздвижване и е много по-мотивиращо да се участва в нея, защото е приятна, групова и изпълнявана сред природата. Именно за такива двигателни практики е доказано, че хората са по-склонни да практикуват за по-дълго време, а това е решаващо за постигане на съществени резултати чрез тях.

За доста хора с хронични компенсирани заболявания, както и за хората в напреднала възраст паневритмията може да е един от малкото възможни избори за здравословна и достъпна двигателна активност. За децата, младежите и хората на средна възраст паневритмията също е много полезна за здравето като добавка към други физически активности.

Научните изследвания през последните десетилетия сочат, че слушането на подходящата музика не само подобрява настроението, но повлиява цялостно здравето. В паневритмията има една изчистена и красива музика, която говори на всяко живо същество, защото музиката е универсален език, надрастващ границите на вербалното. Пеенето също има силен ефект върху здравето на човека, а в паневритмията има и пеене....

3
Вие преподавате паневритмия в НСА, на нея е посветена и дисертацията Ви. Очевидно науката вижда рационалното в тази практика, но в общественото съзнание като че преобладава представа за окултна практика, за сектантство или най-малкото за причудливост.
ВАС КАКВО ВИ ПОДТИКНА ДА СЕ НАСОЧИТЕ КЪМ НЕЯ СЛЕД АКТИВНАТА СПОРТНА КАРИЕРА ВЪВ ВОЛЕЙБОЛА?

По време на тоталитарния режим в България е забранено дори да се говори за паневритмията, а още по-малко да се изучава обективно. Няколко поколения българи нямат никаква информация за нея, а други са дочули за нея повърхностни твърдения, дължащи се на невежество или предразсъдъци. Тази липса на обективна информация за паневритмията отчасти се компенсира през последните 25 години благодарение на множеството научни изследвания за нея, организирането на качествено обучение по паневритмия, позволяващо лично запознаване с тази практика и на доброто желание на малцина журналисти.

Аз търсех практика, която след прекратяване на спортната ми дейност да се грижи еднакво ефективно както за физическото, така и за психичното ми състояние. След известно търсене като такава разпознах паневритмията. Станах преподавател по паневритмия и започнах да виждам на практика прекрасните ефекти, които тя дава не само на самата мен, а на обучаваните в курсовете по паневритмия. После осъзнах, че паневритмията е абсолютно неизследвана научно и поради историческите обстоятелства срамно непозната за българите. Затова реших да я изследвам и евентуално да осветля нейни уникални черти и възможности. Определено съм доволна от избора си, защото постепенно откривам колко удивително добра и ефективна е тази българска практика и какви прекрасни перспективи има тя за развитие в България и в световен мащаб...

https://rousse.info/%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D1%8F%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8/

Wednesday, 25 September 2024

Создатель ChatGPT сообщил, что в ближайшее время человечество столкнётся со сверхразумом

https://www.unian.net/science/sozdatel-chatgpt-sem-altman-soobshchil-chto-v-blizhayshee-vremya-chelovechestvo-stolknetsya-so-sverhintellektom-12767400.html

"...В этом будущем каждый человек сможет пользоваться "персональной командой ИИ", которая будет помогать справляться с повседневными задачами, а "виртуальные эксперты" сделают нашу жизнь проще. Виртуальные наставники устранят сложности в обучении, адаптируясь к потребностям каждого ребенка. Все смогут получить качественное образование и необходимые навыки, что обеспечит успех в мире с огромным выбором профессий и приведет к беспрецедентному процветанию."

Tuesday, 17 September 2024

ФБ Идилично стихотворение от Цвета Иванова, сякаш описващо рая

https://www.facebook.com/share/p/i1vK8vEUxifDimLG/

Свързването обратно с природата е трудна борба, но стихотворението описва една красива мечта и копнеж.

ОБЕЩАВАМ ТИ

Някой ден ще си купим имот
в изоставено българско село,
с две безстрашни вълчета за СОТ
и със сламен дюшек за постеля.

Ще се будим по първи петли
и ще пеем със славеи в храма,
а след служба, по пъстър килим
ще се връщаме - рамо до рамо.

Ще ухае на билки и мед,
край огради, прелели в зелено.
Ще рисуваш живота навред,
аз ще пиша, от цвят запленена.

Ще препускаме с диви коне,
ще отглеждаме благи лисици
и сърнички - дузина поне,
даже хор от щурчета и птици.

Всеки ден ще е чудно красив,
всяка нощ ще е приказно нежна.
Някой ден ще си много щастлив.
Днес за двама ни имам надежда.
Цвета Иванова

Sunday, 1 September 2024

Разказано от Стефан Диомов: удивителна случка от фестивала Аполония през 90-те

https://impressio.dir.bg/interview/kompozitorat-stefan-diomov-shtastliv-sam-che-vidyah-pesnite-si-v-myuzikala-zdravey-kak-si-priyatelyu

"Имам много пикантна история. В края на 90-те години бяхме с "Фамилия Тоника", когато изгасна токът. Имахме рецитал и най-неочаквано по средата на една песен спря токът и публиката реагира с едно разочарование, което се чу като звук. Тогава Ваня (Костова - бел.а.), светла ѝ памет, запя наново песента - без микрофон, без светлина. Всички се втурнаха да я съпровождат и тогава се случи нещо, което режисьор не може да постигне.

Публиката затаи дъх, чуваше се великолепно и групата направи едно чудо - продължи песента без микрофони. После, когато токът дойде, като че ли публиката пак беше разочарована, защото се бяха нагласили вече да слушат акапелен концерт - чист, кристален, без намеси на техника и измамно ехо или ефекти.
Това ми е много голям спомен, защото публиката се разочарова, когато токът спря, но и когато той дойде отново. Аз без малко да получа инфаркт, защото се притесних много, а то се получи прекрасен и запомнящ се ефект

"